wososh
administrator

Dołączył: 24 Cze 2005 |
Posty: 1552 |
Przeczytał: 0 tematów
|
|
Płeć: Mężczyzna |
|
 |
Wysłany: Wto 22:36, 29 Maj 2007 |
|
 |
|
 |
 |
może się przydać: [link widoczny dla zalogowanych] napisał: | Opinia KRDL przesłana do Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia
Pani
Katarzyna Chmielewska
Zastępca Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Przedstawiam stanowisko Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w sprawie „przywrócenia prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego w zakresie mikrobiologii absolwentom uniwersyteckich wydziałów przyrodniczych z tytułem magistra biologii w zakresie mikrobiologii i magistra biotechnologii w zakresie mikrobiologii”, w nawiązaniu do pisma znak: MZ-NS-ZM-0760-10648-1/JŚ/07 z dnia 5 marca 2007 r. dotyczącego wystąpienia Komitetu Mikrobiologii Polskiej Akademii Nauk.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., nr 144, poz. 1529) osobą uprawnioną do wykonywania wszystkich czynności diagnostyki laboratoryjnej jest diagnosta laboratoryjny oraz osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza i specjalizację w dziedzinie przydatnej do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej. Prawodawca w tym ograniczeniu prawa dostępu magistra biologii w zakresie mikrobiologii i magistra biotechnologii lub magistra inżyniera biotechnologii do wykonywania świadczeń medycznych w zakresie badań laboratoryjnych i autoryzowania wyniku badania laboratoryjnego (brania odpowiedzialności cywilnej za posiadanie kwalifikowanej wiedzy biologicznej i medycznej),kierował się przekonaniem, że badanie laboratoryjne jest bardzo ważnym postępowaniem procesu leczniczo diagnostycznego. Zawód Diagnosty Laboratoryjnego i otrzymany dokument Prawa Wykonywania Zawodu uprawnia osobę do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej, samodzielnie, we wszystkich rodzajach laboratoriów. Trudność w przypadku magistra biologii i biotechnologii w zakresie mikrobiologii, pojawiałaby się w trakcie wykonywania zawodu (t.j. autoryzowania wyników badań), ponadto; wówczas gdy zachodzić miałaby konieczność wykonywania badań spoza profilu mikrobiologicznego.
Ukończenie w/w kierunków studiów nie pozbawia absolwentów możliwości wykonywania czynności diagnostycznych (ale pod nadzorem diagnosty laboratoryjnego).Tak też stanowi ustawa. Prawo Wykonywania Zawodu jest innym rodzajem uprawnień i dyspozycji na które zwraca uwagę Trybunał Konstytucyjny którego orzeczenie przywołuje Marszałek Sejmu w swoim stanowisku, że:
- profesjonalne świadczenie czynności diagnostyki laboratoryjnej wymaga specjalistycznych kwalifikacji, a
- uzależnienie dostępu do zawodu zaufania publicznego od posiadania prawa wykonywania zawodu jest konieczne ze względu na wymóg posiadania określonych kwalifikacji i na ochronę zdrowia obywateli (porównaj wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 października 1999 roku (Sygn. Akt SK 4/99; OTK ZU nr 6/1999, poz. 119)
Stanowisko Marszałka Sejmu w w/w orzeczeniu TK wyraża się opinią, że zawód Diagnosty Laboratoryjnego jest zawodem zaufania publicznego a wykonywanie tego zawodu w Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Określa to art. 7 w/w ustawy. Posiadanie tych kwalifikacji w połączeniu z wykonywaniem zawodu w laboratorium medycznym umożliwia nabycie i doskonalenie, niezbędnej w tym zawodzie praktyki. Te zaś są warunkiem należytego i bezpiecznego, dla życia i zdrowia pacjentów, wykonywania wszelkich czynności diagnostyczno laboratoryjnych.
Droga do nabycia prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego dla absolwentów następujących kierunków:
- biologia lub farmacja po uzyskaniu tytułu zawodowego magistra,
- chemia i biotechnologia, po uzyskaniu tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera
- weterynaria, po uzyskaniu tytułu zawodowego lekarza weterynarii
- lekarski, po uzyskaniu tytułu zawodowego lekarza
wiedzie przez uzupełnienie wykształcenia, jak przewiduje ustawa, na uczelniach medycznych, na podyplomowych, zawodowych studiach, na kierunku analityka medyczna i możliwa jest ona do zrealizowania. Uregulowanie zaś dostępu do prawa wykonywania zawodu, w tej szczególnej kwestii powierzył ustawodawca prawu korporacyjnemu.
Krajowa Rada uważa, że absolwenci kierunków tych mają możliwość podejmowania pracy w medycznym laboratorium diagnostycznym, wykonując czynności diagnostyczne pod nadzorem diagnosty laboratoryjnego. W drodze wyboru dalszego kształcenia uzupełnić mogą wymaganą wiedzę na podyplomowych studiach. Z porównania programów nauczania na kierunku analityka medyczna i biologia z zakresu mikrobiologii wyraźnie wynika, że na kierunku biologicznym z zakresu mikrobiologii studenci nie otrzymują wiedzy z zakresu histologii, farmakologii, chemii klinicznej, diagnostyki izotopowej, diagnostyki laboratoryjnej, hematologii laboratoryjnej, immunopatologii, patofizjologii, patomorfologii, propedeutyki medycyny klinicznej, serologii grup krwi, toksykologii, ogólnej analityki klinicznej i techniki pobierania materiału, organizacji medycznych laboratoriów diagnostycznych, etyki zawodowej oraz organizacji ochrony zdrowia. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku ukończenia studiów medycznych. Studia te przygotowują do wykonywania zawodu lekarza i stanowią podstawę do dalszej specjalizacji. Ukończenie innych studiów nie uprawnia do uzyskania tytułu lekarza. Ukończenie analityki medycznej lub innego kierunku studiów wskazanego w ustawie wraz ze studiami podyplomowymi stanowi podstawę do dalszej specjalizacji.
W opinii Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych studia na kierunku biologii i biotechnologii z zakresu mikrobiologii nie dają specjalistycznych kwalifikacji, o których mowa w wyroku TK.
Badanie laboratoryjne wykonane w medycznym laboratorium diagnostycznym ( art. 17 ustawy o diagnostyce laboratoryjnej) jest świadczeniem medycznym ( art. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej) .
Zawód biologa nawet z zakresu mikrobiologii nie jest zawodem medycznym.
W opinii Izby wyodrębnianie podgrupy osób, które byłyby diagnostami w ściśle określonych laboratoriach jest sprzeczne z ideą ustawy.
Ponadto, na mocy ustawy w brzmieniu obowiązującym, zaraz po jej wejściu w życie, osoby, które miały wykształcenie magistra biologii i magistra lub magistra inżyniera biotechnologii w zakresie mikrobiologii i pracowały w medycznym laboratorium diagnostycznym, mogły uzyskać tytuł diagnosty laboratoryjnego. Osoby te tytułu tego nie straciły.
Z poważaniem
Prezes KRDL
(-)Henryk Owczarek
(29 maja 2007 r.) |
|