Forum Analityka Strona Główna


Analityka
Forum studentów analityki medycznej Collegium Medicum UJ
Odpowiedz do tematu
analitycy vs. biolodzy
biolog
mieloblast
mieloblast

Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów


Witam, w tym roku kończe studia z tyt. mgr biologii, bardzo mnie to cieszy ale jedyna perspektywa pracy w moim mieście jest tylko w laboratorium analitycznym. Pytanie brzmi na jakim stanowisku mogę tam pracować , jakie prace mogę wykonywać i pod czym mogę sie podpisywać ;/ ??
Zobacz profil autora
betti
mielocyt
mielocyt

Dołączył: 27 Lip 2005
Posty: 114
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kraków

Właśnie tu będziesz miał/a problem. Tak naprawdę to my analitycy jestesmy zobligowani patrzeć biologom na ręce, kontrolować to co robicie i podpisywać się za was. Są oczywiście badania które można wam robić samodzielnie, jednak naprawde jest ich niewiele, może kilka. Ponadto dodam, że laboratoria niechętnie chcą zatrudniać biologów, nawet ze względu na to, że nie mogą zostawać na dyżurach a tym samym wydawać wyników robionych w nocy. Poza tym zatrudniając biologa, analitycy dostają dodatkowe obowiązki- sprawdzanie działań biologów. Nie wiem czy jest tak we wszystkich laboratoriach (może w swojej miejscowości będziesz miał/a szerokie pole do popisu), ale prawnie wyglada to tak jak opisałam.
Zobacz profil autora
nibler
asystent / adiunkt
asystent / adiunkt

Dołączył: 22 Lis 2005
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Trzecia twierdza w Europie

[link widoczny dla zalogowanych]

Pewności nie mam, ale to chyba ostatnia wersja rozporządzenia w tej sprawie.
Zobacz profil autora
nocturne212
użytkownik nieaktywny
użytkownik nieaktywny

Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów


No takie życie. Też czytałem ostatnio, że w myśl nowej ustawy pełnoprawnym diagnostą laboratoryjnym (posiadaczem numeru diagnosty laboratoryjnego) może byc jedynie osoba, która "ukończyła kierunek analityka medyczna uzyskując tytuł magistra", lub lekarz, który ukończył specjalizację w analityce medycznej, lub absolwent uczelni zagranicznej kierunku odpowiadającego statusem prawnym analityce medycznej w danym kraju, jeśli nie kształci się w nim stricte analityków medycznych. Oczywiście osobiście bardzo cieszę się z takiego obrotu rzeczy, bo to oznacza, że będzie dla nas więcej miejsc pracy. W ten sposób analitycy bronią się przed wypieraniem z ich "niszy ekologicznej" mówiąc jezykiem biologów Wink Ale z drugiej strony jest to gwarancją podniesienia standardów wykonywanych usług diagnostycznych, bo nie oszukujmy się, ale biologia nie uczy większości z tego, co u nas trzeba było umiec nawet jako technik analityk.
Zobacz profil autora
wkaweczka
mieloblast
mieloblast

Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów


mam takie małe pytanko. czy magisterka z biologii i lic z analityki daja uprawnienia do egzaminu na diagnostę laboratoryjnego?
Zobacz profil autora
Iwona
metamielocyt
metamielocyt

Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 314
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków

nie ma juz licencjatu z analityki medycznej jest tylko magisterka
Zobacz profil autora
Jasna
moderator
moderator

Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 496
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Duszą z Bielska, Ciałem przeważnie z Krakowa, Sercem...
Płeć: Kobieta

Jeżeli już masz licencjat z analityki a jestes na biologii to z tego co się orientuję, musisz przejść jeszcze roczną specjalizację (lub coś w tym stylu - doszkalające) i dopiero potem możesz uzyskać tytuł diagnosty laboratoryjnego.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
Zobacz profil autora
wkaweczka
mieloblast
mieloblast

Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów


dzięki wielkie za odpowiedź, pozdrawiam
Zobacz profil autora
nocturne212
użytkownik nieaktywny
użytkownik nieaktywny

Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów


Nie ma lekko, ale wyobraź sobie jak to leci w drugą stronę. Czy zatrudniłbyś analityka na stanowisku biologa? Bo jest dokładnie taka sama różnica w kwalifikacjach. Mechanik samochodowy to nie hydraulik, mimo że używa podobnych narzędzi Wink
Zobacz profil autora
wososh
administrator
administrator

Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 1552
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

może się przydać:
[link widoczny dla zalogowanych] napisał:
Opinia KRDL przesłana do Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia

Pani
Katarzyna Chmielewska
Zastępca Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Przedstawiam stanowisko Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w sprawie „przywrócenia prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego w zakresie mikrobiologii absolwentom uniwersyteckich wydziałów przyrodniczych z tytułem magistra biologii w zakresie mikrobiologii i magistra biotechnologii w zakresie mikrobiologii”, w nawiązaniu do pisma znak: MZ-NS-ZM-0760-10648-1/JŚ/07 z dnia 5 marca 2007 r. dotyczącego wystąpienia Komitetu Mikrobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., nr 144, poz. 1529) osobą uprawnioną do wykonywania wszystkich czynności diagnostyki laboratoryjnej jest diagnosta laboratoryjny oraz osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza i specjalizację w dziedzinie przydatnej do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej. Prawodawca w tym ograniczeniu prawa dostępu magistra biologii w zakresie mikrobiologii i magistra biotechnologii lub magistra inżyniera biotechnologii do wykonywania świadczeń medycznych w zakresie badań laboratoryjnych i autoryzowania wyniku badania laboratoryjnego (brania odpowiedzialności cywilnej za posiadanie kwalifikowanej wiedzy biologicznej i medycznej),kierował się przekonaniem, że badanie laboratoryjne jest bardzo ważnym postępowaniem procesu leczniczo diagnostycznego. Zawód Diagnosty Laboratoryjnego i otrzymany dokument Prawa Wykonywania Zawodu uprawnia osobę do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej, samodzielnie, we wszystkich rodzajach laboratoriów. Trudność w przypadku magistra biologii i biotechnologii w zakresie mikrobiologii, pojawiałaby się w trakcie wykonywania zawodu (t.j. autoryzowania wyników badań), ponadto; wówczas gdy zachodzić miałaby konieczność wykonywania badań spoza profilu mikrobiologicznego.

Ukończenie w/w kierunków studiów nie pozbawia absolwentów możliwości wykonywania czynności diagnostycznych (ale pod nadzorem diagnosty laboratoryjnego).Tak też stanowi ustawa. Prawo Wykonywania Zawodu jest innym rodzajem uprawnień i dyspozycji na które zwraca uwagę Trybunał Konstytucyjny którego orzeczenie przywołuje Marszałek Sejmu w swoim stanowisku, że:

  1. profesjonalne świadczenie czynności diagnostyki laboratoryjnej wymaga specjalistycznych kwalifikacji, a

  2. uzależnienie dostępu do zawodu zaufania publicznego od posiadania prawa wykonywania zawodu jest konieczne ze względu na wymóg posiadania określonych kwalifikacji i na ochronę zdrowia obywateli (porównaj wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 października 1999 roku (Sygn. Akt SK 4/99; OTK ZU nr 6/1999, poz. 119)


Stanowisko Marszałka Sejmu w w/w orzeczeniu TK wyraża się opinią, że zawód Diagnosty Laboratoryjnego jest zawodem zaufania publicznego a wykonywanie tego zawodu w Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Określa to art. 7 w/w ustawy. Posiadanie tych kwalifikacji w połączeniu z wykonywaniem zawodu w laboratorium medycznym umożliwia nabycie i doskonalenie, niezbędnej w tym zawodzie praktyki. Te zaś są warunkiem należytego i bezpiecznego, dla życia i zdrowia pacjentów, wykonywania wszelkich czynności diagnostyczno laboratoryjnych.

Droga do nabycia prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego dla absolwentów następujących kierunków:

  • biologia lub farmacja po uzyskaniu tytułu zawodowego magistra,

  • chemia i biotechnologia, po uzyskaniu tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera

  • weterynaria, po uzyskaniu tytułu zawodowego lekarza weterynarii

  • lekarski, po uzyskaniu tytułu zawodowego lekarza


wiedzie przez uzupełnienie wykształcenia, jak przewiduje ustawa, na uczelniach medycznych, na podyplomowych, zawodowych studiach, na kierunku analityka medyczna i możliwa jest ona do zrealizowania. Uregulowanie zaś dostępu do prawa wykonywania zawodu, w tej szczególnej kwestii powierzył ustawodawca prawu korporacyjnemu.

Krajowa Rada uważa, że absolwenci kierunków tych mają możliwość podejmowania pracy w medycznym laboratorium diagnostycznym, wykonując czynności diagnostyczne pod nadzorem diagnosty laboratoryjnego. W drodze wyboru dalszego kształcenia uzupełnić mogą wymaganą wiedzę na podyplomowych studiach. Z porównania programów nauczania na kierunku analityka medyczna i biologia z zakresu mikrobiologii wyraźnie wynika, że na kierunku biologicznym z zakresu mikrobiologii studenci nie otrzymują wiedzy z zakresu histologii, farmakologii, chemii klinicznej, diagnostyki izotopowej, diagnostyki laboratoryjnej, hematologii laboratoryjnej, immunopatologii, patofizjologii, patomorfologii, propedeutyki medycyny klinicznej, serologii grup krwi, toksykologii, ogólnej analityki klinicznej i techniki pobierania materiału, organizacji medycznych laboratoriów diagnostycznych, etyki zawodowej oraz organizacji ochrony zdrowia. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku ukończenia studiów medycznych. Studia te przygotowują do wykonywania zawodu lekarza i stanowią podstawę do dalszej specjalizacji. Ukończenie innych studiów nie uprawnia do uzyskania tytułu lekarza. Ukończenie analityki medycznej lub innego kierunku studiów wskazanego w ustawie wraz ze studiami podyplomowymi stanowi podstawę do dalszej specjalizacji.

W opinii Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych studia na kierunku biologii i biotechnologii z zakresu mikrobiologii nie dają specjalistycznych kwalifikacji, o których mowa w wyroku TK.

Badanie laboratoryjne wykonane w medycznym laboratorium diagnostycznym ( art. 17 ustawy o diagnostyce laboratoryjnej) jest świadczeniem medycznym ( art. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej) .
Zawód biologa nawet z zakresu mikrobiologii nie jest zawodem medycznym.

W opinii Izby wyodrębnianie podgrupy osób, które byłyby diagnostami w ściśle określonych laboratoriach jest sprzeczne z ideą ustawy.

Ponadto, na mocy ustawy w brzmieniu obowiązującym, zaraz po jej wejściu w życie, osoby, które miały wykształcenie magistra biologii i magistra lub magistra inżyniera biotechnologii w zakresie mikrobiologii i pracowały w medycznym laboratorium diagnostycznym, mogły uzyskać tytuł diagnosty laboratoryjnego. Osoby te tytułu tego nie straciły.


Z poważaniem
Prezes KRDL
(-)Henryk Owczarek
(29 maja 2007 r.)
Zobacz profil autora
nocturne212
użytkownik nieaktywny
użytkownik nieaktywny

Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów


No tak, tyle tylko że nie ma już "zawodowych studiów na kierunku analityka medyczna", może im prędzej o jakiś kurs chodzi w tym artykule.

Poza tym czy ktoś wtedy dostaje tytuł magistra analityki medycznej, czy tylko specjalisty diagnostyki laboratoryjnej?
Zobacz profil autora
Dudek
mieloblast
mieloblast

Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów


nocturne212 napisał:
No tak, tyle tylko że nie ma już "zawodowych studiów na kierunku analityka medyczna", może im prędzej o jakiś kurs chodzi w tym artykule.

Poza tym czy ktoś wtedy dostaje tytuł magistra analityki medycznej, czy tylko specjalisty diagnostyki laboratoryjnej?


Tylko tytuł diagnosty
Zobacz profil autora
Cristalrose
mieloblast
mieloblast

Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów


nocturne212 napisał:
Nie ma lekko, ale wyobraź sobie jak to leci w drugą stronę. Czy zatrudniłbyś analityka na stanowisku biologa? Bo jest dokładnie taka sama różnica w kwalifikacjach.


Wydaje mi się że masz dość ogólne & ograniczone pojęcie o biologii.
Biologa środowiskowego faktycznie nikt nie zatrudni w laboratorium analitycznym ( a i on sam pewnie nie chciałby tam pracować, bo nie tego się uczył), ale biologia daje też inne specjalizacje, jak choćby biochemia (gdzie cały 3. i 4. rok spędzasz w laboratorium na analizach materiału ludzkiego), mikrobiologia, biofizyka, biotechnologia, czy genetyka dające świetne przygotowanie do pracy w laboratorium. Zresztą do 2003 r. ludzie po biochemii dostawali wpis na listę bez większych problemów. Wszystko zmieniło się wraz ze zmianą ustawy, mającą tak naprawdę ograniczyć dostęp do zawodu diagnosty i wydoić trochę grosza z ludzi zmuszonych do studiów podyplomowych, które sa w tej chwili jedynym sposobem na otrzymanie wpisu (dla nie-analityków oczywiście).
Tak więc biologu nietety czekają Cię studia 1,5 - 2 letnie, które Cię oskubią z min. 10 000 PLN.
Zobacz profil autora
nocturne212
użytkownik nieaktywny
użytkownik nieaktywny

Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów


Oczywiście, podobnie można stwierdzic, że weterynarz mógłby byc świetnym lekarzem Wink Problem nie leży w tym, że biolog nie ma odpowiedniego przeszkolenia po specjalizacji, ale o to, że zanim do tej specjalizacji dobrnie przechodzi przez studia ogólnej biologii. Analityk bite pięc lat studiuje wiedzę potrzebną w zawodzie, więc byłoby to dośc dziwne, gdyby biolog potrafił nadrobic to wszystko w dwa lata. Nikt by się wtedy tak długo nie męczył z analityką Wink

Poza tym jeśli chodzi o analityków to również mają wachlarz jedno- i dwustopniowych specjalizacji podyplomowych z takim programem, że rzeczywiście tłumaczy to zasadnośc ograniczenia wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego do węższej grupy specjalistów.

Ponadto nie opierałbym swoich opinii na ograniczonej wiedzy, bo owszem nie studiowałem biologii, ale zdając na studia zastanawiałem się nad nią z racji ogólnych zainteresowań biologią i chemią (podobnie zresztą jak ochroną środowiska, chemią itd.), więc zapoznałem się z programem studiów i w końcu zdecydowałem, że jeśli chcę rzeczywiście zajmowac się czymś w aspekcie medycznym, tylko akademia medyczna da mi odpowiednie wykształcenie. I rzeczywiście będąc na praktykach w różnych laboratoriach widziałem jak wygląda praca zarówno analityków jak i biologów, i nie mogę powiedziec, że nie widziałem różnicy. Ale to zupełnie inny temat, trzymam się z daleka od offtopów Wink
Zobacz profil autora
Cristalrose
mieloblast
mieloblast

Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów


Na UŁ po pierwszym roku biologii wybierasz sobie konkretną specjalność i lecisz tak 4 lata. W związku z czym jeżeli kończy sie mikrobiologię (4 lata posiewów, analiz itp.) to jest się naprawdę przygotowanym specjalistą w tej dziedzinie.
Widzisz, ja skończyłam biochemię ale niestety było to juz po zmianie ustawy więc aby rozpoczac specjalizację musiałam zrobić studia podyplomowe, na których to studiach miałam 70% tego co na biochemii (dzięki temu mogłam korzystać z wczesniejszych notatek Smile I moja wiedza praktyczna zwiększyła się niewiele, za to zubożałam o 12000 PLN. Tym bardziej w swojej pracy zawodowej (pracownia badań DNA) wykorzystuję wiedze zdobyta na biologii.
Do czego zmierzam - uważam że o wpisie na listę diagnostów (zwłaszcza jak planuje się jeszcze specjalizację) powinien decydować egzamin teoretyczno-praktyczny, a nie kierunek studiów (oprócz analityków, którzy dostaja z automatu).
Wszak powinno chodzić o wiedzę i umiejętności przydatne w laboratorium, a takowe, choć jest to dziwne dla niektórych, zdobywa sie również na biologii.
Zobacz profil autora
analitycy vs. biolodzy
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 2  

  
  
 Odpowiedz do tematu